Route

Wandelgroep De Eekhof organiseert ieder voorjaar de Broekstreker Stertocht. Dit is een wandeltocht door de Broekstreek voor wandelaars en nordic-walkers. 

De Broekstreek omvat de dorpen Ekehaar, Amen, Eldersloo, Eleveld en Geelbroek. De Broekstreek is gelegen in de prachtige provincie Drenthe en ligt midden in de vierhoek Assen, Rolde, Grolloo en Hooghalen. 

De stertocht is verdeeld over vier verschillende routes. De routes lopen over verharde en onverharde wegen door de prachtige natuur van het Drentse landschap met beekdalen, heidevelden, weiden, essen, bossen, dorpen, houtwallen, vennen en al het andere waar er onderweg van te genieten valt.

Iedere route heeft een andere kleur en is circa 12,5 km lang. Zodoende kan de wandelaar zelf kiezen om 12,5 km, 25 km, 37,5 km of 50 km te wandelen. Op elke route is ongeveer halverwege een rustplaats met een gratis hapje en/of drankje. Na iedere gelopen route komt u terug in het dorpshuis en ontvangt u desgewenst de volgende route.  De volgorde van de routes wordt door de organisatie bepaald.

Verslag

Drie Lussen door het Drentse Landschap: Zomerse Kilometers in Ekehaar

Vanochtend ging de wekker al om 5:30 uur. Voor sommigen misschien vroeg, maar voor een wandelaar met passie is het hét moment om de dag te beginnen. Om 7:00 uur stond ik klaar in Ekehaar voor een stevige tocht van 37,5 kilometer. Het was een bijzondere dag, want voor het eerst dit seizoen konden de korte broek en het t-shirt uit de kast.

De route was ditmaal uniek opgezet: drie verschillende lussen die je telkens weer terugbrachten naar het startpunt in Ekehaar. Dit is niet alleen erg handig voor de logistiek, maar het geeft ook telkens een moment van herkenning en rust. De organisatie in Ekehaar had alles uitstekend geregeld, en ik was duidelijk niet de enige die zin had in een dag op de paden; er waren ontzettend veel wandelaars onderweg om van het prachtige weer te genieten.

De lussen voerden me door het karakteristieke Drentse landschap. Zo liep ik door gebieden als Eldersloo en Nijlande, en voerde een andere lus me langs het dorpje Amen. Op de kaart was te zien dat de route zelfs tot aan de omgeving van het Nationaal Monument Westerbork reikte, wat altijd indruk maakt tijdens het wandelen.

Zoals ik vaker schrijf op HuizeDijkstra, is wandelen voor mij een ontdekkingsreis waarbij de juiste balans tussen inspanning en genieten centraal staat. Met de zon op mijn gezicht en de kilometers in de benen was dit de perfecte dag om het maximale uit de wandeling te halen. Na de finish van de laatste lus was het dan ook tijd voor de welverdiende ‘brandstof’: een koud drankje om op deze geslaagde dag terug te kijken.

Hoogtepunten

Op basis van de routekaart van je 37,5 km lange tocht door het Drentse landschap, zijn dit de belangrijkste hoogtepunten en locaties die je bent gepasseerd:

  • Ekehaar: Het centrale start- en eindpunt van alle drie de lussen, waar de organisatie alles uitstekend voor elkaar had.
  • Eldersloo & Nijlande: Karakteristieke Drentse buurtschappen die je aandeed tijdens de noordelijke lus van de route.
  • Het Amerdiep & de Ruimsloot: De route kruist en volgt op verschillende punten deze natuurlijke waterlopen, wat zorgt voor een gevarieerd landschap.
  • Amen: Een idyllisch dorpje dat onderdeel uitmaakte van de zuidwestelijke lussen.
  • Vredenheim: De route voert je langs de randen van dit gebied aan de oostkant.
  • Nationaal Monument Westerbork & Kamp Westerbork: Het meest zuidelijke punt van de route, een indrukwekkende en historisch belangrijke plek om te passeren tijdens het wandelen.
  • Landgoed De Berenkuil: De paden slingeren door de prachtige, bosrijke omgeving nabij dit landgoed.

Deze afwisseling tussen pittoreske dorpjes, kabbelende diepjes en indrukwekkende historie maakte de drie lussen vanuit Ekehaar tot een zeer complete wandeling.

Datum: Zondag 26 april 2026

Startpunt: Dorpshuis De Eekhof, Oal Diek 3, 9454PL Ekehaar

Afstand: 37,5 km

Weer: Mooi zonnig weer

Moeilijkheidsgraad: heerlijk gewandeld, veel wissselende ondergrond

Mijn eindoordeel: De tocht een 9,0

Download file: ekehaar.gpx