Op 30 april 1946 maakte de wereld kennis met de allereerste Koningin Juliana Wandeltocht, een evenement dat begon met een indrukwekkende deelnemersaantallen van meer dan 1200 wandelaars die zich klaarmaakten voor de uitdagende tocht van 25 km. Een historisch moment dat de start markeerde van een traditie die vandaag de dag nog steeds springlevend is.
In de loop der jaren heeft de Koningin Juliana Wandeltocht zich ontwikkeld en aangepast aan de behoeften van wandelaars van alle niveaus. Tegenwoordig bieden we vijf verschillende afstanden aan, variërend van 5 km voor de gezellige wandelaars tot de uitdagende 40 km voor de fanatieke liefhebbers van lange afstanden.
Dit evenement is uitgegroeid tot een drukbezochte tocht die jaarlijks plaatsvindt in april. Een periode waarin de natuur ontwaakt en zich tooit in haar prachtigste kleuren. De Koningin Juliana Wandeltocht biedt deelnemers de kans om te wandelen in een sfeervolle bosrijke omgeving, omringd door de frisse lucht en de rustgevende geluiden van de natuur.
Hoogtepunten
De route die je noemt (Heerenveen – Oranjewoud – Oudeschoot – Oudehaske) voert langs een prachtig stukje Friesland met een rijke geschiedenis en mooie natuur. Hier zijn de belangrijkste hoogtepunten en bezienswaardigheden die je op deze route kunt tegenkomen:
Oranjewoud: Koninklijke allure
- Museum Belvédère: Dit museum voor moderne en hedendaagse kunst ligt prachtig in het landschap. Het gebouw zelf is een architectonisch hoogstandje dat over het water van de Prinsenwijk is gebouwd.
- De Overtuin: Een historisch park dat vroeger deel uitmaakte van de koninklijke landgoederen. Het is een oase van rust met statige lanen en vijvers.
- Deze ruim 100 jaar oude uitkijktoren biedt een weids uitzicht over de bossen van Oranjewoud en bij helder weer zelfs tot aan Leeuwarden.
Oudeschoot en Mildam
- Een karakteristiek wit kerkje in Oudeschoot. De omgeving hier ademt de sfeer van de oude Friese adel.
- De Tjonger: Je steekt op deze route de rivier de Tjonger (Kuinder) over, een belangrijk historisch vaarwater in dit gebied.
Heerenveen: Sport en Historie
- Het wereldberoemde schaatstempel ligt aan de rand van de route. Zelfs als er geen wedstrijd is, blijft het een imposant gebouw om langs te rijden.
- In het centrum van Heerenveen vind je dit prachtige 17e-eeuwse monumentale pand, een voormalige stins die nu dienst doet als trouwlocatie.
- Aan de zuidkant van Heerenveen ligt dit recreatiegebied met het Heidemeer, ideaal voor een korte pauze aan het water.
Het verslag
Vandaag was zo’n dag die vroeg om actie: de wandelschoenen aan, een korte broek uit de kast en simpelweg gaan. Wandelen is voor mij namelijk veel meer dan alleen kilometers maken; het is een persoonlijke ontdekkingsreis waarbij ik elke stap met passie zet. Ditmaal bleef ik in de vertrouwde omgeving van Heerenveen, en dat bleek maar goed ook.
Tijdens de tocht kwam ik erachter dat de bordjes onderweg waren veranderd. Voor een onbekende wandelaar had dit zomaar kunnen uitmonden in een expeditie van 60 kilometer! Dankzij mijn terreinkennis wist ik de route enigszins te temmen, al kwam ik uiteindelijk alsnog op 42 kilometer uit in plaats van de geplande 38 kilometer. Het is een mooi voorbeeld van hoe een tocht op het pad soms anders loopt dan gedacht, maar dat hoort bij de verhalen die je op de trail beleeft.
Het weer was typisch Fries: heerlijk beschut in de luwte, maar zodra je de ruimte en de open vlaktes opzocht, was het opvallend fris. Het herinnerde me eraan dat de juiste voorbereiding en uitrusting, of het nu gaat om de juiste sokken tegen blaren of een betrouwbare rugzak zoals mijn gele Speed 20, het halve werk zijn om te blijven genieten van de inspanning.
Na de finish was het tijd om de energie weer aan te vullen, want brandstof voor onderweg is essentieel om het maximale uit elke wandeling te halen.
Deze 42 kilometer in de benen waren de perfecte generale repetitie voor mijn volgende grote avontuur in de Agenda: een driedaagse rondgang over Texel. Met twee overnachtingen en 80 kilometer in het vooruitzicht is de kop eraf. Ik ben er klaar voor!
Datum: Zaterdag 11 april 2026
Startpunt: Hof van de Koning, Prinsenweg 1, 8443DN Oranjewoud
Afstand: 40 km
Weer: Zonnig en fris in de wind
Moeilijkheidsgraad: heerlijk gewandeld, veel harde ondergrond
Mijn eindoordeel: De tocht zeker een 7,0